ZBOG POGORŠANJA EPIDEMIOLOŠKE SITUACIJE U HRVATSKOJ KONFERENCIJA I IZLOŽBA “SIGURNOST HRANE ZA POTROŠAČE” SE ODGAĐAJU. O NOVOM TERMINU JAVNOST ĆEMO
OBAVIJESTITI NAKNADNO
SIGURNOST HRANE ZA POTROŠAČE
29. rujna 2021. / Hala 8 / Zagrebački velesajam
Povodom kampanje Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) u Kongresnom centru Zagrebačkog velesajma Europski centar izvrsnosti potrošača organizira Međunarodnu izložbu / sajam o sigurnosti hrane za potrošače.
Pandemija bolesti COVID-19 pokazala je da postojeći opskrbni lanci nisu otporni na velike, globalne šokove, što je europsko, pa tako i naše nacionalno gospodarstvo, uključujući i poljoprivredno-prehrambeni sektor, stavilo pred velike izazove.
Odgovarajući na nove okolnosti, EU zajedničkom politikom želi približiti lance opskrbe, smanjiti kupovinu izvan jedinstvenog unutarnjeg tržišta EU-a i približiti proizvodne kapacitete. Prioritet postaju zemljopisna blizina i kvaliteta te neka nova partnerstva i ekosustavi. Taj prioritet može biti presudan za novo pozicioniranje naših proizvođača hrane, hrvatska obiteljsko-poljoprivredna gospodarstva, mikro, mala, srednja i srednje velika poduzeća te stvara nove poslovne mogućnosti.
Istovremeno, značajno rastu i zahtjevi potrošača u pogledu pitanja sigurnosti hrane i informiranosti, što pred proizvođače, distributere, trgovce i regulatore stavlja nove izazove.
Sudionici
Konferencija će okupiti predstavnike javnih politika, prehrambene industrije, proizvođačkih i strukovnih udruga, akademske zajednice i potrošačkih organizacija te nastojati prezentirati interese regulatornog, industrijskog, poljoprivrednog i prehrambenog sektora te potrošača, istovremeno pružajući otvoreni prostor za razmatranje stavova svih strana u pitanjima sigurnosti hrane za potrošače.
Ciljevi
- Konferencija o sigurnosti hrane za potrošače će biti mjesto promicanja i poticanja uzajamnog razumijevanja i povjerenja između potrošača i svih sudionika duž cjelokupnog lanca prehrane.
- Konferencija o sigurnosti hrane za potrošače želi promicati sigurnost hrane i zaštitu potrošača kroz zalaganje za jačanje reputacije domaćih proizvoda i malih proizvođača te snažnije uključivanje potrošačkih organizacija u javni prostor.
- Konferencija o sigurnosti hrane za potrošače želi istaknuti proizvođače hrane, posebice mlade, inovativne i obrazovane poduzetnike te predstavnike prehrambene industrije i trgovine koji grade, potiču i promoviraju hrvatsku proizvodnju hrane i sigurnost potrošača kroz priznanje pod nazivom „Ambasadori hrvatske poljoprivrede i hrane“*
Tematske cjeline
Sigurnost hrane i potrošači
- Sigurnost hrane kao zdravstveno pitanje
- Upravljanje sigurnošću hranom u vrijeme pandemije
- Kako „novo normalno“ mijenja uvjete pod kojima se hrana proizvodi, prerađuje, prodaje, distribuira i konzumira (spajanja i preuzimanja u poljoprivrednoj i prehrambenoj industriji, budućnost OPG-a, prehrambene navike, vrijednosti brenda i reputacije proizvođača)
- Sigurnost hrane i sigurno okruženje za hranu u maloprodajnim trgovinama i na tržnicama (zahtjevi za sigurnošću su na sve tri strane: proizvođač – trgovac – potrošač)
- Prijevare s hranom – od patvorina do upitnog ekološkog i domaćeg proizvoda
Zahtjevi potrošača (ne)utječu na zakonodavne promjene
- Razina EU, Hrvatska (pitanja sigurnosti, sljedivosti proizvoda, povlačenje proizvoda, označavanja, porijekla i sl.)
- Što ili tko hrvatskom potrošaču jamči da kupuje sigurnu hranu proizvedenu u Hrvatskoj ili izvan nje?
- Nacionalni i europski standardi za certificiranje kvalitete proizvoda, oznake izvornosti i porijekla, za certificiranje proizvodnih sustava i procesa …
Hrana digitalno i virtualno
- Društvene mreže – mijenjaju li način na koji potrošači dobivaju informacije o hrani i dijele svoje stavove o sigurnosti i kvaliteti hrane?
- Platforme za prodaju hrane – olakšavaju dostupnost hrane u uvjetima samoizolacije, plasman OPG-ovima, ali otvaraju pitanja sigurnosti potrošača i konkurencije među proizvođačima i trgovcima.
Pogled u budućnost
- Svaki napor da se osigura dugoročna budućnost poljoprivredne proizvodnje presudan je za našu sposobnost da si osiguramo zdravu hranu – Proizvodnja i sigurnost hrane u kontekstu Nacionalne razvojne strategije 2030
Stavovi potrošača prema sigurnosti hrane – Mijenjaju li se trendovi u zahtjevima potrošača?
- Organizator ima namjeru provesti jednostavno online istraživanje putem platforme kako bi na uzorku identificirao interese potrošača u odnosu na sigurnost hrane, odnosno dobio odgovor na pitanje „Što je potrošačima najvažnije prilikom donošenja odluke o kupnji hrane?“ (ponuđeni bi bili odgovori: cijena, okus, izgled, zdravlje i dobrobit, sigurnost, iskustvo (poznati trgovac), porijeklo, transparentnost (informacije o proizvodu/trgovcu).